Szukaj
Close this search box.

Ruszyły konsultacje w sprawie KSeF

Ruszyły konsultacje w sprawie KSeF

16 lutego 2024 r. ruszył cykl konsultacji z przedstawicieli przedsiębiorców, dostawców oprogramowania, organizacji branżowych i ekspertów podatkowych, w sprawie  tworzenia nowych rozwiązań dla systemu KSeF.

Nadrzędnym powodem stworzenia wspomnianej grupy jest udzielenie odpowiedzi na pytania przedsiębiorców, dotyczące rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur. Spotkania odbywają się w formule hybrydowej. Poza wspomnianymi przedstawicielami przedsiębiorców czy organizacjami branżowymi, w rozmowach biorą udział dyrektorzy i eksperci z departamentów Ministerstwa Finansów, pracujący nad projektem wdrożenia obowiązkowego KSeF. W ciągu dwóch dni, w rozmowach wzięło udział ponad 3000 osób.

Tematy poruszane w ramach konsultacji to m.in.:

  • Bezpieczeństwo i wydajność,
  • Faktury konsumenckie/status nabywcy,
  • Identyfikator KSeF w płatnościach
  • Wdrożenie KSeF w etapach
  • Spotkania z przedstawicielami branży paliwowej/dostawców mediów/ faktoringu etc.

Konsultacje potrwają do 1 marca 2024 r.

Ponadto na przełomie kwietnia i maja MF planuje rozpoczęcie szkoleń w urzędach skarbowych, które dotyczyć będą korzystania z darmowego oprogramowania do wystawiania e-faktur. Wtedy też resort finansów poinformuje o nowej dacie wdrożenia obligatoryjnego KSeF: – Wiemy, że ta informacja ma kluczowe znaczenie dla przedsiębiorców. Dlatego dołożymy wszelkich starań, żeby jak najszybciej podać tę datę. Przewidujemy, że na podstawie analiz i audytów będziemy mogli to zrobić na przełomie kwietnia i maja – powiedział Minister Finansów, Andrzej Domański.

W praktyce oznacza to więc, że wprowadzenie obowiązkowego korzystania z systemu KSeF jest wyłącznie kwestią czasu. Warto zatem  już teraz zaopatrzyć się w program do obsługi KSeF zwłaszcza, że korzystanie z opisywanego systemu niesie ze sobą szereg korzyści, w tym skrócenie czasu zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym z 60 do 40 dni. Jeśli do tej pory nie wyposażyłeś się w program do KSeF, to koniecznie sprawdź program Hogart KSeF (https://hba.hogart.com.pl/hogart-ksef/) oraz jego wersję dedykowaną potrzebom małych firm (https://hba.hogart.com.pl/hogart-ksef-lite/.

Efekty konsultacji

Konsultacje w sprawie KSeF zaowocowały szeregiem propozycji zmian, które Ministerstwo Finansów przedstawiło 22.03.2024 r. Wspomniane propozycje stworzone zostały w oparciu o postulaty oraz oczekiwania przedsiębiorców, zgłaszane w trakcie cyklu rozmów.

Główne założenia zmian w systemie KSeF to m.in.:

  •       Ujednolicenie terminu wejścia w życie obowiązkowego KSeF dla wszystkich podatników,
  •       Dopuszczenie możliwości wystawiania faktur konsumenckich w KSeF,
  •       Możliwości wystawiania elektronicznych faktur offline z wyłączeniem KSeF, przy jednoczesnym uwzględnieniu kodu QR, w tym wprowadzanie nadmienionych faktur do systemu następnego dnia roboczego (dla wszystkich podatników),
  •       Odroczenie wprowadzenia sankcji za brak korzystania z KSeF,
  •       Odroczenie obowiązku umieszczania numeru KSeF w płatnościach, na fakturach wystawianych z kas rejestrujących i paragonach z NIP.

– Szereg omawianych dziś rozwiązań zostanie przedstawionych do dalszych konsultacji już w formie propozycji zmian do ustawy. Stanie się to do 3 kwietnia. Natomiast datę odroczenia obowiązkowego KSeF podamy na przełomie kwietnia i maja. Przy czym, jak już informowaliśmy, KSeF nie zacznie obowiązywać w 2024 r. Kwiecień poświęcimy na konsultacje projektu nowelizacji i analizę uwag przesłanych do resortu. Na początku maja chcielibyśmy skierować projekt ustawy do kolejnych etapów prac legislacyjnych – powiedział wiceminister finansów Jarosław Neneman.