Szukaj
Close this search box.

Ruszyły konsultacje w sprawie KSeF

19 stycznia 2024 r., podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez resort, Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej poinformował o przesunięciu terminu wejścia w życie obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych w ramach Krajowego Systemu e-Faktur (który miał zostać wdrożony kolejno 1 lipca 2024 r.  oraz – dla małych i średnich firm zwolnionych z VAT –  1 stycznia 2025 r.). Jednocześnie zapowiedziane zostały konsultacje w sprawie wdrażania KSeF, które ruszyły 16 lutego 2024 r.

Na styczniowej konferencji MF poinformowało o konieczności stworzenia grupy konsultacyjnej (złożonej z przedstawicieli przedsiębiorców, dostawców oprogramowania, organizacji branżowych i ekspertów podatkowych), która zostanie zaangażowana w tworzenie nowych rozwiązań dla systemu KSeF. Nadrzędnym powodem stworzenia wspomnianej grupy jest udzieleni odpowiedzi na pytania przedsiębiorców, dotyczące rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur. Spotkania potrwają do 1 marca 2024 r.

Tematy poruszane w ramach konsultacji to m.in.:

  • Bezpieczeństwo i wydajność,
  • Faktury konsumenckie/status nabywcy,
  • Identyfikator KSeF w płatnościach
  • Wdrożenie KSeF w etapach
  • Spotkania z przedstawicielami branży paliwowej/dostawców mediów/ faktoringu etc.

Ponadto na przełomie kwietnia i maja MF planuje rozpoczęcie szkoleń w urzędach skarbowych, które dotyczyć będą korzystania z darmowego oprogramowania do wystawiania e-faktur. Wtedy też resort finansów poinformuje o nowej dacie wdrożenia obligatoryjnego KSeF. W praktyce oznacza to więc, że wprowadzenie obowiązkowego korzystania z systemu KSeF jest wyłącznie kwestią czasu. Warto zatem  już teraz zaopatrzyć się w program do obsługi KSeF zwłaszcza, że korzystanie z opisywanego systemu niesie ze sobą szereg korzyści, w tym skrócenie czasu zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym z 60 do 40 dni. Jeśli do tej pory nie wyposażyłeś się w program do KSeF, to koniecznie sprawdź program Hogart KSeF (https://hba.hogart.com.pl/hogart-ksef/) oraz jego wersję dedykowaną potrzebom małych firm (https://hba.hogart.com.pl/hogart-ksef-lite/.