Szukaj
Close this search box.

Hogart KSeF

Program do KSeF

Program do integracji Twojego systemu ERP z Krajowym Systemem e-Faktur. Zobacz też wersję dla małych firm: Hogart KSeFcio

Zaufali nam:

Accor Polska Sp. z o.o., Amerigas Polska Sp. z o.o., Apotex Polska Sp. z o.o., Arysta Lifescience Polska Sp. z o.o., CFE Polska Sp. z o.o., Credit Suisse Poland Sp. z o.o., FROSTA SP. Z O.O, IT CARD CENTRUM TECHNOLOGII PŁATNICZYCH S.A., ManpowerGroup Sp. z o.o., Międzynarodowe Targi Poznańskie Sp. z o.o., Minimax Polska Sp. z o.o., PEKAO INVESTMENT BANKING S.A., POLSKIE TOWARZYSTWO REASEKURACJI S.A., Schade Stal Polska Sp. z o.o., Towarzystwo Ubezpieczeń Europa S.A., TOWARZYSTWO UBEZPIECZEŃ I REASEKURACJI WARTA S.A., Towarzystwo Ubezpieczeń Inter Polska S.A., White Star Real Estate Sp. z o.o., NAPRZÓD S.A., SHARP ELECTRONICS (EUROPE) GMBH SP. Z O.O. ODDZIAŁ W POLSCE, Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o., Bialmed Sp. z o.o., Biologische Heilmittel Heel GmbH, Biowet Drwalew S.A., Boiron Sp. z o.o., Celon Pharma S.A., Centrum Zaopatrzenia Medycznego Cezal S.A., Colgate-Palmolive (Poland) Sp. z o.o., Egis Polska Sp. z o.o., Elanda Zakład Produkcji Środków Farmaceutycznych Negril Beta Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. j., Ewopharma AG Sp. z o.o., G.L. Pharma GmbH, G.R. Lane Health Products Ltd., Grupa Inco S.A., Henry Kruse Polska Sp. z o.o., Ipsen Pharma SAS, MEDAC GESELLSCHAFT FUR KLINISCHE SPEZIALPRAPARATE M.B.H., Molteni Stomat Sp. z o.o., Omega Pharma Poland Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne Prolab Sp. zo.o., Przedsiębiorstwo Handlowe A-T S.A., Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej GEMI Nowakowski Grzegorz, Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe Galfarm Sp. z o.o., Sequoia Sp. z o.o., STADA Poland Sp. z o.o., SUN-FARM Sp. z o.o., Super-Pharm Poland Sp. z o.o., Ursapharm Poland Sp. z o.o., Vifor (International) Inc., Amerigas Polska Sp. z o.o., Aquila Września Sp. z o.o., Berlin-Chemie Menarini Polska Sp. z o.o., Boiron Sp. z o.o., DSV International Shared Services Sp. z o.o., FA Krosno S.A., Firestone Industrial Products Poland Sp. z o.o., Galeco Sp. z o.o., MPWiK S.A., Nadleśnictwo Rytel, Oknoplast, Pfizer Trading Polska Sp. z o.o., S&T Poland Sp. z o.o., Toyota Material Handling Polska Sp. z o.o., Vetoquinol Biowet Sp. z o.o., Kerry Logistics Poland Sp. zo.o., Oki Europe Limited / Oki Europe Limited Oddział w Polsce, Premium Solutions Polska Sp. z o.o., SUN-FARM Sp. z o.o., DP Plast Sp. z o.o., Aflofarm Farmacja Polska Sp z o.o., Bialmed Sp. z o.o., Boiron AG Sp. z o.o., Egis Polska Sp. z o.o., Elanda Zakład Produkcji Środków Farmaceutycznych Negril Beata Sp. z o.o. Sp. jawna, Ewopharma AG Sp z o.o., Henry Kruse Polska Sp. z o.o., Molteni Stomat Sp z o.o., Pabianickie Zakłady Farmaceutyczne Polfa S.A., Pharmaselect Polska Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne PROLAB Sp z o.o., Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe Galfarm Sp. z o.o., Stada Poland Sp z o.o., Stada Poland Sp. z o.o., Ursapharm Poland Sp. z o.o., Zakład Farmaceutyczny Adamed Pharma S.A.

Hogart KSeF

Łączenie danych

Program Hogart KSeF umożliwia łączenie danych z różnych źródeł w różnych formatach.

Kodowanie danych

Odpowiednie kodowanie i mapowanie danych pozwala uniknąć problemów związanych z różnymi formatami danych w systemach ERP i KSeF.

Kontrola procesu wymiany danych

Program umożliwia dokładną kontrolę nad procesem wymiany danych między systemami ERP, a KSeF.

Weryfikacja i edycja danych

Program przeprowadza weryfikację danych, wykrywając ewentualne błędy lub niezgodności. Umożliwia również edycję danych przed wysłaniem do KSeF.

Archiwizacja procesu pobierania, edycji i wysyłki danych

Wszystkie etapy procesu pobierania, przygotowania, edycji i wysyłki danych są archiwizowane w bazie danych.

Podpis, wysyłka danych i UPO

Program zapewnia pełną przejrzystość i kompleksową obsługę procesu, wraz pobraniem i zarchiwizowaniem potwierdzenia odbioru przez portal KSeF.

Opis działania programu Hogart KSeF​

Nagranie pochodzi z webinaru organizowanego przez Hogart i kancelarię DZP. Z tym i innymi webinarami można się zapoznać na stronie Akademia Hogart

Odtwórz wideo

Zagadnienia prawno-podatkowe związane z KSeF

Aby zapewnić Ci kompleksowy zakres usług, nawiązaliśmy współpracę z kancelarią Domański Zakrzewski Palinka sp. k. Wraz z kancelarią DZP oferujemy kompleksową obsługę w zakresie wdrożenia rozwiązania oraz pełnej obsługi prawnej.

Odtwórz wideo

Wdrożenie programu do integracji z KSeF

W ramach projektu wdrożeniowego Hogart możemy rozważyć kilka scenariuszy wsparcia we wprowadzeniu, pełną introdukcję wraz z przygotowaniem źródeł (mamy specjalistów od Oracle, SAP, MFG-PRO, Insert, Infor SunSystems etc.), analizę danych, wspólne dopracowanie źródeł danych lub też ustalenie struktur, które przygotujesz samodzielnie.

Integracja KSeF z każdym systemem ERP

Nasza aplikacja doskonale współpracuje z wieloma popularnymi programami ERP – takimi jak SAP, INFOR SunSystems, Oracle, Microsoft Dynamics czy Comarch Optima – tym samym gwarantując wszechstronne wsparcie dla różnych systemów oraz łatwą integrację.

Możesz obsługiwać wiele podmiotów w różnych systemach za pomocą jednego rozwiązania (komunikując się z KSeF). Zmiana systemu ERP nie wymaga ponownego wdrażania komunikacji z KSeF; wystarczy dostosować źródła w naszej aplikacji. Procesy KSeF będą nadal obsługiwane przez nasz zespół, bez konieczności nauki nowych sposobów obsługi czy szkoleń.

Jesteśmy elastyczni i gotowi dostarczyć dedykowane integracje na zamówienie, tworząc spersonalizowane rozwiązania dostosowane do Twoich potrzeb. Nasza aplikacja umożliwia komunikację za pomocą API, co zwiększa samodzielność obsługi i skraca czas implementacji.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Czym jest Krajowy System e-Faktur? W jakim celu został stworzony KSeF? Kto i od kiedy może z niego korzystać? Czym jest faktura ustrukturyzowana? Poznaj odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań dotyczących Krajowego Systemu e-Faktur.

Krajowy System e-Faktur (KSeF) to internetowa platforma stworzona w celu umożliwienia elektronicznego wystawiania, przesyłania, odbierania i przechowywania faktur. Jest to narzędzie informatyczne, które służy do usprawnienia procesu obiegu faktur w formie elektronicznej pomiędzy dostawcami i odbiorcami usług lub towarów.

Celem powstania systemu KSeF – poza obsługą faktur ustrukturyzowanych – jest m.in.:
 • Redukcja kosztów: elektroniczny obieg faktur eliminuje potrzebę drukowania, przesyłania pocztą oraz ręcznego przetwarzania papierowych dokumentów, co prowadzi do oszczędności czasu i środków.
 • Zwiększenie efektywności: dzięki automatyzacji procesów związanych z fakturami, cały cykl ich obsługi może przebiegać szybciej i sprawniej.
 • Zmniejszenie ryzyka błędów: elektroniczne wystawianie i przetwarzanie faktur zmniejsza ryzyko błędów ludzkich, które mogą występować przy ręcznym wprowadzaniu danych.
 • Podniesienie transparentności: system elektroniczny pozwala na lepszą kontrolę nad obiegiem dokumentów oraz umożliwia łatwiejsze audytowanie.
 • Wdrożenie systemu e-Faktur ma na celu usprawnienie działania rynku i poprawę efektywności administracyjnej. Może to również pomóc w walce z oszustwami podatkowymi i innymi nieprawidłowościami związanymi z obrotem fakturami.

KSeF to system, z którego od 01 stycznia 2022 r. mogą korzystać (a już wkrótce zostaną do tego zobligowani):

 • Przedsiębiorcy zarejestrowani jako czynni podatnicy podatku VAT,
 • Przedsiębiorcy zwolnieni z podatku VAT,
 • Podatnicy zidentyfikowani w Polsce do szczególnej procedury unijnej OSS, posiadający polski identyfikator podatkowy NIP.

Chociaż nadrzędnym celem stworzenia platformy teleinformatycznej KSeF było wystawianie oraz udostępnianie faktur ustrukturyzowanych, to w praktyce system umożliwia także:

 • Nadawanie, zmianę lub odbieranie uprawnień do korzystania z opisywanej platformy, a także informowanie o nadmienionych uprawnieniach i ich sprawdzaniu,
 • Wystawianie, otrzymywanie oraz przechowywanie przez okres 10 lat faktur ustrukturyzowanych tj. e-faktur,
 • Oznaczanie faktur ustrukturyzowanych numerem identyfikującym fakturę w KSeF,
 • Dokonywanie analizy i kontrolę prawidłowości danych z faktur ustrukturyzowanych,
 • Informowanie o wystawieniu faktury ustrukturyzowanej, odrzuceniu faktury lub braku możliwości jej wystawienia ze względu na niedostępność platformy KSeF.

Faktury ustrukturyzowane wystawiane za pomocą KSeF, to rodzaj faktur elektronicznych, które zawierają wskazane w przepisach dane. Przepisy normujące funkcjonowanie faktur ustrukturyzowanych obejmują ich formę oraz format elektroniczny (xml – zgodny ze strukturą logiczną e-Faktury FA(1) opublikowaną w Centralnym Repozytorium Wzorów Dokumentów Elektronicznych (CRWDE) na platformie ePUAP). Pozwala on na odczytanie faktury ustrukturyzowanej oraz przetwarzanie zawartych na niej danych. Każda faktura ustrukturyzowana wyposażona jest w numer identyfikujący ją w systemie KSeF.

Każda faktura ustrukturyzowana musi spełniać ogólne warunki określające faktury wymienione przez ustawodawcę w art. 106e ustawy o VAT (Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług). Obligatoryjne elementy zawarte na każdej fakturze ustrukturyzowanej to m.in.:

 • Data wystawienia,
 • Numer faktury, który ją identyfikuje,
 • Nazwa podatnika bądź jego imię i nazwisko,
 • Nazwa nabywcy towarów lub usług,
 • Numer identyfikacyjny podatnika,
 • Numer identyfikacyjny nabywcy towarów lub usług,
 • Adres podatnika,
 • Adres nabywcy,
 • Data dokonania albo zakończenia dostarczenia towarów lub wykonania usługi,
 • Nazwa towaru lub rodzaju usługi,
 • Cena jednostkowa netto,
 • Kwota opustów i obniżek cen,
 • Stawka podatku,
 • Kwota podatku od sumy wartości sprzedaży netto (z uwzględnieniem podziału na kwoty dotyczące poszczególnych stawek),
 • Kwota należności ogółem.

Faktury ustrukturyzowane mogą być przygotowywane przy użyciu narzędzi udostępnionych przez Ministerstwo Finansów (Aplikacja mobilna KSeF MF będzie dostępna w I kwartale 2024 r.) bądź za pomocą odpowiednich programów finansowo-księgowych. Godnym polecenia narzędziem, stworzonym z myślą o platformie KSeF jest program Hogart eFaktury. Narzędzie umożliwia precyzyjną obsługę dowolnych procesów wymiany danych, w tym m.in. łączenie i kodowanie danych, kontrolę procesu wymiany danych między systemami ERP, a KSeF, weryfikację oraz – w razie potrzeby – edycję danych (wykrywając ewentualne błędy lub niezgodności), archiwizację procesu pobierania, edycji i wysyłki danych, pobieranie i archiwizowanie potwierdzenia odbioru przez portal KSeF.

Z racji na fakt, iż zagraniczne przedsiębiorstwa nie są zobligowane do użytkowania platformy KSeF, polskie firmy muszą samodzielnie dostarczyć takim klientom/kontrahentom fakturę. Taką możliwość daje program Hogart eFaktury. Po wystawieniu oraz opatrzeniu faktury numerem identyfikującym ją w systemie KSeF, narzędzie dystrybuuje fakturę do wskazanych partnerów zagranicznych. Dzięki Hogart eFaktury dostarczenie dokumentu sprzedaży zagranicznym przedsiębiorstwom będzie wymagać jedynie kilku kliknięć!

Wejście w życie platformy teleinformatycznej KSeF zostało podzielone na trzy etapy.
 • Etap I: X – XII. 2021 r. – w tym czasie MF prowadziło pilotaż z udziałem podatników (przy zachowaniu możliwości korzystania z udostępnionego środowiska testowego KSeF).
 • Etap II: od 01.I. 2022 r. – Krajowy System e-Faktur funkcjonuje na zasadzie rozwiązania dobrowolnego. Od tego momentu przedsiębiorcy mają możliwość wystawiania faktur ustrukturyzowanych w ramach Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF).
 • Etap III: od 2024 r. – 17 czerwca 2022 roku, na mocy wydanej decyzji wykonawczej Rady (UE) 2022/1003 z dnia 17 czerwca 2022 r. upoważniającej Rzeczpospolitą Polską do stosowania szczególnego środka stanowiącego odstępstwo od art. 218 i 232 dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 168, 27.6.2022, s. 81-83), udało się uzyskać zgodę na wprowadzenie obowiązku fakturowania elektronicznego począwszy od dnia 1 stycznia 2024 roku. Jednak po konsultacjach publicznych MF zdecydowało się na zmianę terminu wprowadzenia opisywanej platformy z 1 stycznia na 1 lipca 2024 r.
Od stycznia 2022 roku przedsiębiorcy mogą korzystać z KSeF dobrowolnie, natomiast w 2024 roku KSeF stanie się rozwiązaniem obligatoryjnym.

Za dzień wystawienia faktury uznaje się datę jej przesłania do Krajowego Systemu e-Faktur (fakt ten zostaje odnotowany w Urzędowym Potwierdzeniu Odbioru tzw. UPO). Z kolei dniem, w którym faktura zostaje uznana za otrzymaną jest dzień przydzielenia takowej numeru identyfikującego ją w systemie KSeF.

Hogart eFaktury to nowoczesne, proste w obsłudze narzędzie umożliwiające integrację dowolnego systemu ERP z Krajowym Systemem e-Faktur (czyli KSeF). Rozwiązanie pozwala na pobieranie danych z różnorodnych źródeł oraz przetwarzanie ich, przy zachowaniu pełnej kontroli oraz weryfikacji poprawności każdego kroku (począwszy od zebrania danych, poprzez ich weryfikację, podpis, aż po bezpieczną wysyłkę na portal KSeF Ministerstwa Finansów). Hogart eFaktury posiada wbudowany szereg funkcjonalności takich jak: podgląd danych, eksport do MS Excel, podsumowania, archiwum wysyłek itp. Każda wysyłka danych na platformę KSeF zwieńczona zostaje pobraniem statusu wysyłki i potwierdzeniem odbioru (UPO). Wszystkie etapy przygotowania są rejestrowane, a platforma zapewnia pełną archiwizację danych i historię zmian, co pozwala na kompleksowe śledzenie całego procesu.

Naturalnie! Program eFaktury gwarantuje pełną przejrzystość i kompleksową obsługę całego procesu, w tym oczywiście pobranie i zarchiwizowanie potwierdzenia odbioru danych przez portal KSeF Ministerstwa Finansów. Wszystkie odebrane UPO trafiają natomiast do archiwum.

Poza płynnym procesem przesyłania danych ze wszystkich programów finansowo-księgowych, Hogart eFaktury zapewnia odpowiednie kodowanie i mapowanie danych (dzięki czemu możliwe jest uniknięcie problemów związanych z różnymi formatami danych w systemach ERP i KSeF), monitorowanie i kontrolę całego procesu wysyłki, możliwość edycji danych, ich weryfikację danych (wykrywając ewentualne błędy lub niezgodności), archiwizację wszystkich etapów przeprowadzanych procesów w bazie danych, pobranie i zarchiwizowanie potwierdzenia odbioru danych przez portal KSeF Ministerstwa Finansów.

Program Hogart eFaktury automatycznie przekazuje faktury na platformę KSeF, a zatem natychmiast po ich przesłaniu przez użytkownika. Takie działanie stanowi gwarancję uniknięcia jakichkolwiek opóźnień i zapewnia większą płynność i przejrzystość przesyłanych informacji.

W ramach projektu wdrożeniowego firma Hogart oferuje kilka scenariuszy wsparcia we wdrożeniu, w tym pełne wdrożenie wraz z przygotowaniem źródeł (przy udziale specjalistów od Oracle, SAP, MFG-PRO, Insert, Infor SunSystems etc.), analizę danych, wspólne dopracowanie źródeł danych lub też ustalenie struktur, które klient przygotuje samodzielnie. Warto dodać, że Hogart zapewnia także pełne wsparcie powdrożeniowe.

Wdrożenie obowiązku użytkowania Krajowego Systemu e-Faktur (tzw. KSeF) to bez wątpienia jedna z najistotniejszych zmian prawnych zapowiadanych na rok 2024. Obecnie system KSeF ma charakter dobrowolny. Funkcjonuje zatem na równi z dotychczasowymi formami fakturowania (postacią elektroniczną i papierową).

2 sierpnia 2021 r. Polska złożyła do Komisji Europejskiej wniosek o derogację na podstawie art. 395 dyrektywy Rady 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, którego celem było uzyskanie upoważnienia do wprowadzenia i stosowania, w okresie od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2026 roku, obligatoryjnego fakturowania elektronicznego.

17 czerwca 2022 roku, na mocy wydanej decyzji wykonawczej Rady (UE) 2022/1003 z dnia 17 czerwca 2022 r. upoważniającej Rzeczpospolitą Polską do stosowania szczególnego środka stanowiącego odstępstwo od art. 218 i 232 dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 168, 27.6.2022, s. 81-83), Polska uzyskała zgodę na wdrożenie obowiązku fakturowania elektronicznego od 1 stycznia 2024 roku. MF podjęło jednak decyzję o zmianie terminu wejścia w życie opisywanego rozwiązania z 1 stycznia na 1 lipca 2024 r. oraz 1 stycznia 2025 r. (dla podatników zwolnionych podmiotowo z VAT).

Dobrowolne wystawianie faktur ustrukturyzowanych w ramach Krajowego Systemu e-Faktur związane jest ze sporą ilością korzyści po stronie przedsiębiorców. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie MF, wśród dostępnych benefitów znajdują się m.in.:

 • Preferencyjny zwrot VAT w 40 dni – skrócony okres zwrotu podatku VAT (dostępny od 1 stycznia 2022 r.). Przedsiębiorcy wystawiający faktury ustrukturyzowane mają możliwość ubiegania się o zwrot VAT w 40 dni (po wcześniejszym spełnieniu określonych warunków). W takim przypadku czas oczekiwania na środki skrócony jest o 1/3 czyli wynosi 40 dni (zamiast standardowych 60 dni),
 • Brak obowiązku przesyłania na żądanie organów podatkowych JPK_FA – informacje zawarte na e-fakturach są zbieżne z tymi udostępnianymi w ramach struktury JPK_FA składanej na żądanie organu. Z tego względu żądanie nie dotyczy faktur wystawionych jako faktury ustrukturyzowane,
 • Uproszczenie procesu rozliczania e-faktur korygujących in minus,
 • Brak konieczności wystawiania duplikatów faktur,
 • Przyspieszenie wymiany danych pomiędzy przedsiębiorcami oraz wzajemnych rozliczeń – wystawiona e-faktura będzie udostępniona odbiorcy praktycznie w czasie rzeczywistym, co wpłynie na automatyzację procesów księgowych,
 • Brak konieczności przechowywania faktur wystawionych w KSeF,
 • Usprawnienie obrotu gospodarczego poprzez wprowadzenie jednego standardu faktury (zamiana dokumentów papierowych i elektronicznych (PDF) na dane cyfrowe; cyfryzacja i automatyzacja obiegu faktur między podatnikami oraz księgowania faktur u podatników),
 • Jeden stały format faktury z danymi ułożonymi w porządku określonym we wzorze faktury – zredukowanie pomyłek przy ręcznym wprowadzaniu danych oraz oszczędność czasu pracowników firm.

Możliwość ubiegania się o otrzymanie szybszego zwrotu podatku wymaga spełnienia następujących przesłanek:

 • Wystawianie wyłącznie faktur ustrukturyzowanych w okresie rozliczeniowym, w odniesieniu do którego przedsiębiorca wnioskuje o zwrot podatku VAT (sprzedaż krajowa, WDT, zaliczki), Co istotne to fakt, iż warunek uważa się za spełniony nawet jeśli wystawiano także inne faktury, jeśli nie jest możliwe dla nich skorzystanie ze wzoru faktury strukturyzowanej (faktury wystawia nabywca lub faktura nie musi zawierać NIP sprzedawcy) lub w przypadku faktur uproszczonych sprzedaż zaewidencjonowano na kasie fiskalnej.
 • Przez 12 miesięcy poprzedzających bezpośrednio okres, za który przedsiębiorca wnioskuje o zwrotu (i) był on zarejestrowany jako podatnik VAT czynny, (ii) składał deklaracje za każdy okres rozliczeniowy i (iii) posiadał rachunek na białej liście.
 • Kwota podatku naliczonego lub kwota różnicy podatku nierozliczona w poprzednich okresach rozliczeniowych i wykazana w deklaracji do zwrotu w analizowanym okresie nie jest wyższa, niż 3000 zł.

Wszystkie z wymienionych powyżej przesłane muszą zostać spełnione łącznie. Podatnik nie musi ich wykazywać, gdyż będą one podlegać weryfikacji w oparciu o dane posiadane przez organ podatkowy.

System faktur ustrukturyzowanych w rozumieniu ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o elektronicznym fakturowaniu w zamówieniach publicznych, koncesjach na roboty budowlane lub usługi oraz partnerstwie publiczno-prywatnym (Dz. U. z 2020 r. poz. 1666) i system faktur ustrukturyzowanych wystawianych w ramach KSeF w wersji fakultatywnej będą systemami funkcjonującymi odrębnie.