Pakiet Akcyzowy
8 kwietnia 2021 r. Prezydent podpisał tzw. pakiet akcyzowy czyli nowelizację ustawy z 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. Jak wyjaśnia wiceminister finansów Jan Sarnowski: „Ustawa zawiera pakiet kilkunastu rozwiązań uszczelniających system podatku akcyzowego, które pozwolą na poprawę warunków funkcjonowania uczciwie działających przedsiębiorców i znacznie utrudnią proceder firmom działającym w tzw. szarej strefie.”
Wśród najistotniejszych zmian wynikających z wprowadzenia wspomnianego pakietu akcyzowego wymienia się:
- Obowiązek składania elektronicznych deklaracji akcyzowych ewidencji oraz innych dokumentacji mających związek z obrotem wyrobami akcyzowymi – przyspieszy to pracę urzędu m.in. w zakresie wydawania decyzji w sprawach przedsiębiorców.
Zmiana umożliwi automatyczną analizę deklaracji przez administrację, dzięki czemu urząd szybciej wykryje firmy dokonujące nadużyć, a z drugiej strony będzie też szybciej wydawał decyzje w sprawach uczciwych przedsiębiorców” – dodaje wiceminister
- Uszczelnienie systemu uzyskiwania oraz cofania zezwoleń akcyzowych – co w znacznej mierze utrudni nieuczciwym przedsiębiorcom uzyskiwanie zezwoleń na obrót towarami akcyzowymi. Dzięki zmianom urząd zyska narzędzie umożliwiające mu łatwiejszą odmowę wydania zezwolenia akcyzowego w sytuacji, gdy zaistnieje uzasadnione podejrzenie, iż wnioskujący będzie unikał uiszczenia akcyzy (np. w sytuacji, gdy wnioskujący nie posiada środków umożliwiających mu prowadzenie działalności gospodarczej.
- Uszczelnienie systemu poboru akcyzy w zakresie paliw opałowych – jak zauważa Jan Sarnowski: „Jest to poważny problem powodujący nie tylko straty w budżecie państwa i nieuczciwą konkurencję na rynku paliw, ale przede wszystkim oznaczający realne niebezpieczeństwo dla kierowców i ich pojazdów. W wyniku zmiany przepisów, jakość paliwa pod kątem jego pochodzenia badać będzie nie tylko Krajowa Administracja Skarbowa, ale również Inspekcja Handlowa”.
- Uszczelnienie system poboru akcyzy dotyczące alkoholu etylowego skażonego – zmiany utrudnią odzyskiwanie alkoholu etylowego z produktów posiadających w składzie alkohol częściowo skażony.
- Uszczelnienie system poboru akcyzy dotyczące paliw żeglugowych – w celu ograniczenia procederu w zakresie paliwa zwolnionego z akcyzy na potrzeby statków śródlądowych i rybackich (a wykorzystywanego do innych pojazdów). Zwolnienie z akcyzy będzie możliwe po wpisaniu statku do wskazanego rejestru.
- Uszczelnienie system poboru akcyzy od samochodów osobowych – nowe przepisy utrudnią rejestrację samochodów osobowych jako ciężarowe (co miało na celu uniknięcia konieczności uiszczania akcyzy).
E-faktury
E-faktury to rozwiązanie mające na celu uszczelnienie obecnego systemu podatkowego. Ustalony przez MF, fakultatywny model wejścia w życie e-faktur ma ujrzeć światło dzienne w IV kw. 2021 r., a obligatoryjny – w I kw. 2023 r.
MF zapowiada, że ustandaryzowana forma dokumentu w postaci E-faktury będzie przejrzysta i czytelna, a tym samym łatwa w użyciu.
W pierwszej fazie wdrażania e-faktury, korzystanie z opisywanej formy będzie dobrowolne. W 2023 r. korzystanie z e-faktury stanie się obligatoryjne. Podatnicy, którzy zdecydują się na korzystanie z e-faktury otrzymają zwrot VAT o 1/3 szybciej (termin zwrotu skróci się o 20 dni, tj. z 60 na 40).
„Wdrożenie e-faktur to kolejny przykład cyfryzacji usług fiskusa. Przyniesie dwa bardzo pozytywne skutki dla polskiej gospodarki. Po pierwsze znacznie ułatwi rozliczanie obrotu pomiędzy przedsiębiorcami. Po drugie, przyspieszy wykrywanie prób wyłudzenia podatku, a przez to zwiększy bezpieczeństwo uczciwych firm i posłuży dalszemu zmniejszeniu luki VAT” – podsumowuje Sarnowski.
Hogart webinary
Jeśli chcesz pozostawać na bieżąco z najnowszymi zmianami podatkowymi w zakresie aspektów i informatycznych to zachęcamy do brania czynnego udziału w webinarach organizowanych przez markę Hogart, w trakcie których eksperci odpowiadają na pytania zadawane im na czacie.