17 lutego 2020 r. Ministerstwo Finansów opublikowało zaktualizowane struktury robocze nowego pliku JPK_VAT wraz z deklaracją JPK_V7M i JPK_V7K.
Zakres przeprowadzonych prac objął m.in.:
- Aktualizację dat występujących w nazwach przestrzeni,
- Przeniesienie elementu PozycjeSzczegolowe bezpośrednio do węzła elementu Deklaracja,
- Zmianę definicji lokalnego typu tns:TKodKrajuISO – dodany został kod „EL” dla Grecji,
- Utworzenie lokalnego typu tns:TKodKrajuJPK wykluczającego zastosowanie kodu „GR” dla Grecji,
- Zmianę typu dla elementów KodKrajuNadaniaTIN na nowo utworzony tns:TKodKrajuJPK,
- Zmianę typu dla elementu P_ORDZU na etd:TTekstowy (max 3500 znaków),
- Wykluczenie wartości zerowej dla P_60, w przypadku wypełnienia sekwencji dla elementów od P_59 do P_61.
Z punktu widzenia przedsiębiorców, wprowadzenie nowego pliku JPK będzie rodziło sporą ilość problemów. Mowa między innymi o konieczności przystosowania systemów informatycznych do wymogów opisywanej struktury. Jak do tej pory zakres informacji, które powinny znaleźć się w ewidencji był dość ograniczony. Konieczne było bowiem jedynie wskazanie typu dokumentu (faktura/paragon etc.), rodzaju transakcji (zakup/sprzedaż materiałów, towarów, kosztów bądź środków trwałych) oraz zawarcie informacji dotyczących samego kontrahenta (krajowy lub zagraniczny).
Po zmianach wspomniany zakres informacji zostanie znacznie powiększony. Dane, które powinny znaleźć się w ewidencji zostały zdefiniowane w przepisach rozporządzenia. Wbrew pozorom wgranie nowego schematu do systemu finansowo-księgowego firmy nie wystarczy. Konieczne będzie bowiem dokonanie wielowymiarowej analizy obejmującej grupy produktów i usług, typy transakcji oraz typy dokumentów w celu ich nowego oznaczenia. Nowy schemat wymusza na przedsiębiorcach również zmianę obecnych schematów księgowych, a nawet wdrożenie nowych procesów. Wszystko to w celu uzyskania większej ilości danych. Warto dodać, że do tej pory Ministerstwo Finansów nie opublikowało objaśnień umożliwiających poprawną interpretację wybranych pól.
Na wprowadzenie nowej struktury przedsiębiorcom zostało niewiele czasu, bo zaledwie dwa miesiące. Naturalnie obowiązek ten nie zwalnia firm z konieczności sporządzenia sprawozdania finansowego za rok 2019 oraz przygotowania rocznego rozliczenia CIT. Z tego względu nie warto zwlekać z wdrożeniem nowego schematu JPK.
Rozwiązaniem opisanego powyżej problemu może okazać się program Hogart JPK. Hogart JPK to aplikacja umożliwiająca pełną kontrolę procesu generowania plików w formacie JPK (XML) wraz z walidacją ładowania, przetwarzania i generowania danych, a także repozytorium wygenerowanych i przekazanych danych do kontroli wraz z możliwością ich ponownego przywołania, przeglądania, filtrowania i grupowania.
Aplikacja obsługuje wszystkie struktury pliku JPK: JPK_VAT, JPK_KR, JPK_FA, JPK_MAG, JPK_PKPIR, JPK_WB oraz JPK_EWP. Hogart JPK współpracuje z większością programów ERP. Dla SAP, Oracle, IFS, Sunsystems mamy przygotowane dedykowane aplikacje. Więcej informacji na temat programu Hogart JPK znajdziesz na stronie https://www.hba.hogart.com.pl/jpk/.