fbpx
Szukaj
Close this search box.

Z końcem marca mija termin składania sprawozdań finansowych za 2020 rok

3_featured_image

Uwaga! Z końcem marca mija termin składania sprawozdań finansowych za 2020 rok, więc są to ostatnie chwile, w których firmy mają szansę na jego przygotowanie.

Termin składania sprawozdań finansowych

Do dnia 31 marca mamy możliwość składania sprawozdań finansowych. Dla tych, którzy mają nadzieję na powtórkę z zeszłego roku i wydłużenie terminu składania sprawozdań, Ministerstwo raczej jest przeciwne wydłużeniu terminu na sporządzenie sprawozdań finansowych tłumacząc, że: „Doświadczenia ostatnich miesięcy wskazują, że jednostki, w obszarze rachunkowości, w coraz większym stopniu wykorzystują e-rozwiązania w procesach księgowych i sprawozdawczych. Ponadto zgodnie z ustawą o rachunkowości, sprawozdania finansowe sporządzane są w formie elektronicznej. Dlatego nie jest planowane przedłużenie terminów (określonych w ustawie o rachunkowości) na sporządzenie i zatwierdzenie sprawozdań finansowych dla wszystkich jednostek”. Wyjątek stanowią organizacje non-profit gdzie rozważane jest niewielkie przesunięcie terminu składania sprawozdań.
Przypomnijmy kogo dotyczy obowiązek składania e-sprawozdań finansowych. Obowiązek ten spoczywa na jednostkach wpisanych do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, które nie sporządzają sprawozdań finansowych zgodnych z MSR oraz na podatnikach podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzących księgi rachunkowe obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego.

Gdzie składać sprawozdania finansowe?

Jednostki wpisane do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, które nie sporządzają sprawozdań finansowych zgodnych z MSR, przesyłają e-Sprawozdania Finansowe do Krajowego Rejestru Sądowego w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego zgodnie z art. 69 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości. Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzący księgi rachunkowe obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego, przekazują za pomocą środków komunikacji elektronicznej Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej e-Sprawozdanie Finansowe w terminie złożenia zeznania zgodnie z art. 45 ust. 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Szybkie rozwiązanie dla eSprawozdań

Dzięki firmie Hogart w łatwy sposób stworzysz swoje sprawozdanie finansowe niezależnie od profilu działalności. Program do sprawozdań finansowych posiada pełną obsługę wszystkich e-sprawozdań finansowych oraz posiada wbudowaną obsługę podpisu elektronicznego wszystkich dostawców certyfikatów kwalifikowanych. Ponad to firma Hogart zapewnia pomoc prawną oraz informatyczną przy wdrożeniu i obsłudze programu do sprawozdań finansowych. Więcej na stronie: Hogart e-Sprawozdania.