Szukaj
Close this search box.

Wpływ cyfrowej rewolucji w podatkach na systemy ERP

7_featured_image

Rok 2018 to rok dużych zmian w podatkach, polegających przede wszystkim uszczelnianiu systemu podatkowego, w zakresie podatku VAT. Uszczelnienie systemu jest osiągane przez cyfryzację podatków. Skala zmian pozwala mówić o „cyfrowej rewolucji” w podatkach.

cyfrowa rewolucja w podatkach

Na początku roku wprowadzono Jednolity Plik Kontrolny strukturę JPK_VAT jako obowiązkową już dla wszystkich przedsiębiorców JPK.. Podatnicy VAT, co miesiąc wysyłają zestawienie wszystkich transakcji VAT. Odbywa się to w formie elektronicznej, przez co organy skarbowe, mają natychmiastowy wgląd we wszystkie operacje finansowe przedsiębiorstw. Ułatwia to przeprowadzenie kontroli jednocześnie czyni ją mniej uciążliwą dla podatnika.

Drugą dużą zmianą było wprowadzenie od Lipca Metody Podzielonej Płatności (MPP), czyli Split Payment. To stosunkowo nowe rozwiązanie w skali światowej. Dotychczas wprowadziło je kilka krajów: Holandia, Rumunia, Włochy i Czechy. MPP polega na tym, że nabywca towaru lub usługi, należność reguluje na dwa rachunki, kwotę netto na rachunek kontrahenta, kwotę podatku VAT na specjalny dedykowany rachunek. Odbywa się to w trakcie jednej operacji. Specjalne rachunki VAT banki utworzyły bezpłatnie dla każdego przedsiębiorcy – podatnika VAT.

Uszczelnienie systemu podatkowego to także zwalczanie oszustw podatkowych. Częste w ostatnich latach tzw. „karuzele VAT” powodowały olbrzymie straty dla Skarbu Państwa. Sądy często musiały rozstrzygać, czy przedsiębiorca brał udział w takiej karuzeli w sposób świadomy, czy też nie. W tym roku Ministerstwo Finansów wydało Metodykę w zakresie oceny dochowania należytej staranności przez nabywców towarów w transakcjach krajowych. Przedsiębiorcy stosujący się do wytycznych zawartych w Metodyce, mają szansę na zwrot podatku VAT, nawet jeżeli wezmą udział w transakcji z nieuczciwym podmiotem. Te wytyczne to m.in. figurowanie w rejestrze czynnych podatników VAT. Ministerstwo Finansów udostępniło portal, na którym możemy sprawdzić każdą firmę na okoliczność figurowania w rejestrach.

Wszystkie te zmiany, mają olbrzymi wpływ na systemy zarządzania przedsiębiorstwem. Nowoczesny system ERP to taki, którego funkcjonalność nadąża za zmianami technologii informatycznych oraz zmianami w prawie. Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie przedsiębiorstwa, bez systemu finansowo – księgowego dostosowanego do np. JPK_VAT. System przedsiębiorstwa musi spełniać wszystkie funkcje, dlatego tak ważne jest, aby był na bieżąco aktualizowany.

W firmie Hogart, zajmujemy się dostosowaniem systemów ERP do przepisów obowiązującego prawa. Na wszystkie zmiany w przepisach podatkowych reagujemy natychmiast tak, żeby dostarczyć gotowe rozwiązanie informatyczne niezbędne do funkcjonowania firmy.

Przygotowaliśmy szereg rozwiązań pozwalających na dostosowanie, prawie każdego systemu ERP do przepisów podatkowych. Są to moduły: Czynny podatnik, Split Payment, JPK_VAT. Jeśli Państwa system nie jest odpowiednio dostosowany do powyższych wymogów lub też brakuje Państwu jakiś funkcjonalności, to chętnie pomożemy dostarczając nasze rozwiązania. Nasze aplikacje z sukcesem są wykorzystywane przez Polskie przedsiębiorstwa, wielokrotnie używające słabiej dostosowanych do polskich przepisów korporacyjnych rozwiązań.