Szukaj
Close this search box.

Obowiązek składania deklaracji VAT-7 dłużej niż zapowiadano

7_featured_image

JPK_VAT daje urzędom skarbowym, na tyle szeroką informację na temat transakcji danego przedsiębiorcy, że zgodnie z zapowiedziami MF, miał zastąpić inne deklaracje VAT, składane miesięcznie lub kwartalnie. Miało to nastąpić na początku przyszłego roku. Jak wynika jednak z ostatnich oświadczeń Ministerstwa Finansów, na to udogodnienie, będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.
JPK VAT

JPK VAT w polskim systemie prawnym

JPK VAT to rodzaj ewidencji sprzedaży i zakupów, wysyłanych przez przedsiębiorcę do Ministerstwa Finansów, w formie pliku XML. Zawiera ona informacje na temat wszystkich transakcji z danego miesiąca. Obowiązek jego składania posiadają wszyscy czynni podatnicy VAT. Mają na to czas do 25 dnia każdego miesiąca.

Obok JPK VAT przedsiębiorcy są obecnie zobowiązani do składania formularza VAT-7 oraz VAT-7K. Inne deklaracje składane przez przedsiębiorców w pewnych branżach, to VAT-27 i Vat-12. Informacje zawarte w deklaracjach VAT-7 dublują się z tym, co przesyłamy w JPK_VAT. W związku z tym, od wprowadzenia JPK_VAT, MF zapewniało, że obie deklaracje razem, będziemy składać jedynie w okresie przejściowym. JPK_VAT ma też zastąpić szereg innych składanych przez firmy deklaracji, takich jak: VAT-7, VAT-7K, VAT-27, VAT-ZT, VAT-ZZ, VAT-ZD. Rozważane jest też zastąpienie deklaracji VAT-12.

Od kiedy JPK VDEK?

Z ostatnich oświadczeń wynika, że formularze VAT 7 znikną najwcześniej w lipcu 2019 r. Priorytetem dla resortu finansów jest bowiem wprowadzenie zmienionej ustawy o VAT oraz nowej ordynacji podatkowej. Rezygnacja z VAT-7 i innych formularzy, będzie wiązała się z pewną modyfikacją JPK VAT do formy JPK VDEK.

Nowe pomysły Ministerstwa Finansów i przejście na w pełni elektroniczną formę rozliczeń z fiskusem, przyczynią się niewątpliwie do ułatwienia życia przedsiębiorcom. Niezbędne jednak będzie wprowadzenie rozwiązań informatycznych, które usprawnią prowadzenie rozliczeń i jednocześnie skomunikują systemy informatyczne firm z bramkami do dokonywania raportów.  Mając na względzie dokonywane zmiany w zakresie rozliczeń z fiskusem, wprowadziliśmy na rynek aplikację Hogart JPK. Wspomaga ona generowanie i wysyłanie elektronicznych plików JPK. Co więcej, współpracuje ona z większością dostępnych na rynku programów ERP.