Szukaj
Close this search box.

Nowy JPK_VAT zamiast deklaracji VAT

2_featured_image

Ministerstwo Finansów, zapowiedziało, że od 2019 roku, nie trzeba będzie składać deklaracji VAT 7. Zamiast nich, przedsiębiorcy będą wysyłać zmienione pliki JPK_VAT, o roboczej nazwie JPK_VDEK.

jpk_vat

Od stycznia 2018 roku, wszyscy czynni podatnicy VAT, są zobowiązani do comiesięcznego składania deklaracji JPK_VAT, czyli zestawienie sprzedaży i zakupów VAT, w formie pliku, wysyłanego na bramkę Ministerstwa Finansów. Wprowadzenie JPK_VAT miało na celu uszczelnienie systemu podatkowego. Ministerstwo Finansów otrzymuje na bieżąco informacje o sprzedaży i zakupach od wszystkich przedsiębiorstw. Dzięki wglądowi we wszystkie przepływy finansowe między firmami, organy skarbowe, mogą w bardzo łatwy sposób, dokonywać kontroli podatników. Kontrole mogą być przeprowadzone w szybszy sposób, bardziej skuteczny i jednocześnie mniej uciążliwy dla przedsiębiorstw. Jednocześnie możliwy jest szybszy zwrot podatku.

Od momentu wprowadzenia JPK_VAT, Ministerstwo deklarowało, że zniesiony zostanie obowiązek wysyłania deklaracji VAT-7. Informacje przekazywane oboma kanałami, w dużej mierze się dublują. JPK_VAT jednak pokazuje więcej szczegółów transakcji, nie same sumy, jak w deklaracji VAT 7. .

Żeby zastąpić dotychczas składane deklaracje, plik JPK_VAT musiałby zostać uzupełniony o wszystkie pozostałe informacje, które są tam zawarte, a których on na chwilę obecną nie obejmuje. Są to m.in. informacje o wysokości wnioskowanego zwrotu VAT oraz o kwotach podatku naliczonego do odliczenia w następnym miesiącu. Nie ma tam też np. informacji o ulgach na zakup kas fiskalnych.

Należy się spodziewać, że nowa struktura, o roboczej nazwie JPK_VDEK, zostanie uzupełniona o powyższe informacje. Dzięki temu będzie pełniła obie funkcje jednocześnie — dostarczenia szczegółów ewidencji VAT, jak również stanowiła podstawę do rozliczenia samego podatku.

Dzięki tym zmianom przedsiębiorcy zaoszczędzą czas, który teraz przeznaczają na wysyłanie, w znacznej mierze dublujących się deklaracji. Nowa struktura JPK ma zastąpić deklaracje VAT-7 i VAT-7K. Nie wiadomo na razie, czy obejmie też deklaracje VAT_UE i VAT-27.

Nie znamy jeszcze terminu wprowadzenia nowych deklaracji, nie wiadomo czy będą one obowiązywały od stycznia, czy też od lutego (za styczeń). Wprowadzenie nowych deklaracji od początku 2019 roku, będzie się wiązało z koniecznością dostosowania oprogramowania niezbędnego do wysyłania tych deklaracji, dlatego należy się spodziewać, że już niedługo poznamy więcej szczegółów.

Do składania deklaracji JPK_VAT polecamy nasz program Hogart JPK, zintegrowany z większością popularnych systemów ERP i działający z powodzeniem w kilkudziesięciu firmach posiadających różne systemy ERP i różne potrzeby. Wykonujemy też integracje na zamówienie.