Nowe wzory struktury logicznej JPK_VAT z deklaracją trafiły do konsultacji. Mowa o JPK_V7K (dla podatników rozliczających się kwartalnie) oraz JPK_V7M (dla podatników rozliczających się miesięcznie). Ministerstwo planuje wdrożenie nadmienionych struktury od przyszłego roku. Zgodnie z założeniem, JPK_V7K i JPK_V7M będą uwzględniały zmiany obowiązujące od 1 lipca 2021 r. do 1 stycznia 2022 r.
Nowe struktury JPK już od 2022 r.
Jak poinformowało Ministerstwo Finansów w najnowszym komunikacie – dla rozliczeń podatku od towarów i usług za okresy lipiec–grudzień br. obowiązują aktualne struktury JPK_V7M.
Ponadto MF przypomniało, że aktualnie przy uzupełnianiu schemy JPK nie używa się już oznaczenia MPP (mechanizm podzielonej płatności). Zasada ta odnosi się zarówno do części sprzedażowej, jak i zakupowej ewidencji (w/w pola nie należy uzupełniać). Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku transakcji SW.
Swego rodzaju nowością jest z kolei oznaczenie EE. Dotyczy ono każdej wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość. Ponadto powinno być stosowane przy świadczeniu usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych (o których mowa w art. 28k ustawy o VAT) na rzecz podmiotów niebędących podatnikami, posiadających siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub miejsce pobytu na terytorium państwa UE innego niż terytorium kraju.
JPK_V7M i JPK_V7K – konsultacje
Uwagi dotyczące poprawności merytorycznej i logicznej nowej schemy JPK_V7M i JPK_V7K podatnicy mogą zgłaszać do 31 lipca 2021 r. (termin nieprzekraczalny) przesyłając je na adres: konsultacje.jpkvat@mf.gov.pl.
Hogart JPK
Z myślą o zautomatyzowaniu procesu generowaniu plików JPK firma Hogart przygotowała program Hogart JPK. aplikacja umożliwia zaawansowaną kontrolę procesu generowania plików w formacie JPK (XML) wraz z walidacją ładowania, przetwarzania i generowania danych. Hogart JPK to również repozytorium wygenerowanych i przesłanych danych do kontroli z uwzględnieniem opcji ich ponownego przywołania, przeglądania, filtrowania i grupowania. Rozwiązanie obsługuje wszystkie struktury JPK: JPK_VAT, JPK_KR, JPK_FA, JPK_MAG, JPK_PKPIR, JPK_WB oraz JPK_EWP.
Hogart JPK umożliwia:
- Generowanie plików w formacie JPK
- Próbny przebieg generowania plików JPK
- Pobieranie danych wg zaawansowanych, zdefiniowanych kryteriów
- Archiwizację plików xml
- Wyszukiwanie, grupowanie i filtrowanie danych
- Raport w układzie danych deklaracji VAT7
- Web service’y dla wszystkich struktur (środowiska produkcyjne i testowe).
- Pobieranie, wydruk i archiwizowanie UPO ze strony Ministerstwa
Hogart JPK współpracuje z następującymi programami ERP: SAP, SunSystems, JD Edwards, Infor SyteLine, Oracle, CDN XL, Exact Globe, iSCALA, Microsoft Dynamics, Simple, SoftLab, Teta, IFS, Baan.
Warto dodać, iż firma Hogart stworzyła szereg innych rozwiązań powstałych z myślą o strukturze JPK, w tym:
- Hogart JPK dla Oracle/SAP/IFS
- Hogart JPK Importer z TXT
- Konwerter JPK_VAT na JPK_V7
- Automatyzacja nadawania kodów GTU
Hogart JPK dla Oracle/SAP/IFS
Hogart JPK dla wybranego systemu (Oracle/SAP/IFS) umożliwia profesjonalne generowanie plików JPK. Rozwiązanie posiada cały pakiet niezbędnych funkcjonalności i jest w pełni dostosowane do potrzeb konkretnego systemu. Co istotne to fakt, iż podczas procesu instalacji i konfiguracji Hogart nie ingeruje ani w sam system, ani istniejącą systemową bazę danych, a jedynie pobiera dane udostępnione lub wygenerowane z systemu. Wszelkie zmiany w strukturach są na bieżąco monitorowanie, co umożliwia przygotowanie odpowiednich aktualizacji aplikacji.
Hogart JPK Importer z TXT
Hogart JPK Importer z TXT to kompletny importer transakcji VAT z plików tekstowych i MS Excel dla SAP i innych systemów ERP.
W przypadku SAP dane są pobierane z raportu transakcji VAT, który standardowo generuje się do pliku tekstowego. Taki raport dostępny jest w każdej instalacji SAP. W systemie Hogart JPK wystarczy tylko wskazać w/w raport, a system sam rozpozna i zaimportuje dane VAT. Podobnie wygląda proces importowania danych z dowolnego pliku tekstowego i MS Excel. Należy jedynie uzupełnić nowe kody dla poszczególnych faktur (lub stworzyć reguły ich uzupełniania) i JPK_V7M będzie przesyłane na bramkę ministerstwa bezpośrednio z aplikacji. System dokona wysyłki, zarchiwizuje deklarację, zapisze i wydrukuje UPO.
Konwerter JPK_VAT na JPK_V7
Konwerter JPK_VAT na JPK_V7 to narzędzie służące do przekształcania starej struktury na nową JPK_V7. Wszystko, co musi zrobić użytkownik to wygenerować stary plik i wrzucić do aplikacji (lub wskazać katalog pliku XML – wówczas aplikacja pobierze plik automatycznie). Program pozwala na uzupełnienie kodów GTU.
Automatyzacja nadawania kodów GTU
Automatyzacja nadawania kodów GTU to program do automatycznego mapowania kodów GTU. Automat do nadawania kodów Hogart to program powstały z myślą o przedsiębiorcach posiadających faktury sprzedaży, ale nie mających pewności co do tego, czy wszystkie kody GTU zostały nadane prawidłowo. Warto dodać, iż współpracująca z firmą Hogart Kancelaria DZP dokonać interpretacji poprawności nadawania wspomnianych kodów.