Szukaj
Close this search box.

Nie zdążyłeś z nowym JPK na 1 października? Nic straconego!

Od 1 października, wszystkich podatników VAT  obowiązuje nowy JPK, który zastąpił dotychczasowy JPK_VAT oraz deklaracje VAT. Zmiana ta, z jednej strony ułatwi trochę życie przedsiębiorców, z drugiej wiąże się z nowymi obowiązkami. Szczególnie w zakresie systemów finansowo – księgowych, niezbędne jest dostosowanie do nowego formatu plików.

Przekazywane informacje w dotychczas składanych JPK_VAT, dublowały się w pewnym zakresie z informacjami przekazywanymi w deklaracjach VAT. Dlatego postanowiono zlikwidować deklaracje VAT. Wiąże się to jednak ze zmianą dotychczasowego JPK na nowy, gdyż nie wszystkie informacje wymagane przez Ministerstwo Finansów, znajdowały się w nowym JPK.

25 listopada prześlemy do Ministerstwa Finansów JPK w nowym formacie – JPK_V7, zwierający dane o sprzedaży i zakupach z października, wzbogacone o kody GTU i oznaczenia procedur. Dlatego ważne jest, żeby nasz system od 1 października wystawiał poprawnie faktury, zgodnie z nowymi wymogami. Co w sytuacji, gdy nie dostosowaliśmy systemu finansowo – księgowego do nowych wymagań?

W takiej sytuacji pozostaje nam ręczna edycja kodu JPK. Żeby tego uniknąć, przygotowaliśmy dla Państwa rozwiązanie pomostowe, które konwertuje stary JPK na nowy lub tworzy plik z JPK z dowolnego spisu faktur. Może być to plik tekstowy lub w formacie MS Excel. Mamy też rozwiązanie problemu z kodami GTU, nasz program w prosty sposób umożliwi dopasowanie kodów GTU do faktur.

Rozwiązania Hogart związane z nowym JPK:

Hogart JPK Importer z TXT

Hogart Konwerter JPK_VAT na JPK_V7

Hogart Automatyzacja GTU

Innym rozwiązaniem, pomocnym z kodami GTU jest ich wyszukiwarka. Wyszukiwarka kodów GTU znajduje kody na podstawie kodów CN, PKWiU, EAN lub nazwy produktu: