fbpx
Szukaj
Close this search box.

Indywidualne rachunki do rozliczeń PIT, VAT i CIT

2_featured_image

Jak poinformował pełnomocnik ministra finansów ds. informatyzacji Przemysław Koch, od 1 stycznia 2020 r. podatnicy będą mieli indywidualne rachunki, na które będą wpłacać m.in. PIT, VAT i CIT.

Wprowadzenie tzw. indywidualnych rachunków podatnika dla podatków PIT, VAT i CIT oraz innych należności niepodatkowych oznacza, że zobowiązania wobec fiskusa będą realizowane przez podatnika poprzez nadany mu, indywidualny rachunek podatkowy.

Indywidualne rachunki do rozliczeń PIT, VAT i CIT

„To rachunek wirtualny oparty na koncepcji rachunków mass collectowych, prowadzony przez Narodowy Bank Polski. Wdrożenie tego rozwiązania znacząco uprości podatnikom rozliczenia z fiskusem. Z punktu widzenia administracji zmiana istotnie uprości procesy rozliczeniowe, w ramach których identyfikujemy płatność, wiążemy ją z podatnikiem i weryfikujemy, czy jego zobowiązania są regulowane, czy nie” – powiedział Przemysław Koch.

W praktyce docelowo do każdego podatnika przypisany zostanie jeden rachunek, na który będzie on wpłacał swoje zobowiązania. Nie ma przy tym znaczenia rodzaj podatku, jakiego będą dotyczyć wspomniane zobowiązania.

Koch dodał również, że resort finansów pracuje nad wdrożeniem e-urzędu skarbowego: „To koncepcja wdrożenia w oparciu o portal podatki.gov.pl kompleksowej obsługi dla każdego podatnika w Polsce. Polega na tym, aby po pozytywnym uwierzytelnieniu się podatnika w oparciu w szczególności o profil zaufany, podatnik mógł dokonać wszystkich czynności (które wykonuje dziś w kontaktach z fiskusem) przez portal, bez konieczności wychodzenia z domu”.