fbpx

Obowiązkowy split payment od listopada – Sejm uchwalił ustawę

Obowiązkowy split payment, czyli mechanizm podzielonej płatności podatku VAT, będzie obowiązywał od 1 listopada. Tak zadecydował Sejm na posiedzeniu 19 lipca. Początkowo zmiany miały obowiązywać od 1 września.

split payment

Na razie mechanizm podzielonej płatności funkcjonuje w formie nieobowiązkowej. Jeżeli wybierzemy split payment podczas płatności za towar lub usługę, podatek trafia na specjalny rachunek bankowy dedykowany rozliczeniom z fiskusem, reszta należności, czyli kwota netto z faktury, trafia na właściwe konto podatnika.

Zgodnie z wprowadzonymi przez Sejm zmianami, obowiązkowy split payment obejmie tylko wybrane produkty, i transakcje powyżej 15 tys. złotych. Lista produktów znajduje się w nowym załączniku nr 15 do ustawy o VAT.

Początkowo zmiany miały obowiązywać od 1 września, ale po spotkaniach z przedsiębiorcami, przesunięto tę datę na 1 listopada. Szef rządu powiedział:

„Postanowiliśmy z ministrem finansów przesunąć datę wdrożenia z 1 września na 1 listopada tak, żeby były jeszcze dodatkowe miesiące na dostosowania informatyczne systemów księgowych i większa łatwość we wdrożeniu całego tego projektu”

Wśród produktów objętych obowiązkowym mechanizmem znajdują się m.in. niektóre usługi i materiały budowlane, odpady, urządzenia elektroniczne, węgiel i produkty węglowe, części i akcesoria do pojazdów silnikowych, tablety, smartfony, konsole oraz wiele innych.

Za nieprzestrzeganie nowych przepisów przewidziane są sankcje. Brak odpowiedniej adnotacji na fakturze o płatności za pomocą split payment będzie wiązał się z karą 30% kwoty podatku wykazanego na tej fakturze. Podobnie w przypadku stwierdzenia, że nabywca nie dokonał płatności za pomocą mechanizmu, gdy zastosowanie go było obowiązkowe.

Split Payment będzie się wiązało z nowymi obowiązkami po stronie przedsiębiorców. Konieczne będzie dostosowanie systemów ERP do nowego sposobu rozliczania. W tym celu przygotowaliśmy aplikację Hogart Split Payment, która jest już zintegrowana z większością systemów ERP. Z aplikacją można się zapoznać na stronie Hogart Split Payment.