Szukaj
Close this search box.

Obowiązek sprawdzenia rachunku bankowego kontrahenta

4_featured_image

Ministerstwo Finansów zapowiedziało obowiązek weryfikowania numerów rachunków bankowych przed wysłaniem przelewu. Przelewy powinny być dokonywane na rachunki bankowe znajdujące się w wykazie MF. Zapłata na inny rachunek ma być oczywiście możliwa, ale powinna spowodować określone skutki podatkowe. Zakupy dokonane na taki nie rejestrowany rachunek bankowy nie zostaną zaliczone do kosztów podatkowych w PIT i CIT, i co najistotniejsze nabywca będzie odpowiadał solidarnie za ewentualną zaległość podatkową w VAT dostawcy. Ma to dotyczyć wydatków powyżej 15 tys. zł.

Zatem w przypadku masowego wystawiania faktur, pojawia się potrzeba wprowadzenia odpowiednich w tym zakresie rozwiązań informatycznych, analogicznych do tych stosowanych w przypadku weryfikacji numerów NIP. Tego typu rozwiązania już powstają i niektóre firmy czekają jedynie na udostępnienie danych przez MF, aby uruchomić swoje rozwiązania, wśród nich jest także Hogart. Warto zatem śledzić i ten temat, gdyż należy się spodziewać wkrótce uruchomienie także i tych zmian.

Hogart bank account checker

Naszym narzędziem już istniejącym, do sprawdzania NIP-u jest Hogart Czynny Podatnik. Program ten, w zależności od wersji, pozwala na sprawdzenie różnych danych z rejestrów publicznych, takich jak numer NIP, REGON, Kaucje Gwarancyjne, dane adresowe firmy.  Jeżeli zapowiadane przez Ministerstwo zmiany wejdą w życie, to  do Hogart Czynny Podatnik, dojdzie funkcja sprawdzenie numeru rachunku  bankowego.