fbpx
Szukaj
Close this search box.

Jest zgoda na obowiązkowy split payment

01_featured_image

Split payment, czyli Metoda Podzielonej Płatności, może być obowiązkowy dla wybranych branż, już od lipca 2019. Komisja Europejska wyraziła zgodę na obowiązkowy split payment dla listy 152 produktów. Po akceptacji Rady do Spraw Gospodarczych i Finansowych, co ma być tylko formalnością, split payment będzie obowiązkowy.

Przypomnijmy, że split payment polega na podzieleniu płatności za fakturę na dwa rachunki bankowe: rachunek dla kwoty netto i rachunek dla kwoty VAT. Środki na rachunku VAT można przeznaczyć tylko na rozliczenie podatku lub na przelanie ich na inny rachunek VAT. Przeznaczenie ich na inny cel wymaga zgody Urzędu Skarbowego. Podstawową zaletą dla przedsiębiorcy stosującego split payment jest możliwość uzyskania szybszego zwrotu podatku VAT-zwrot ten zostanie dokonany w ciągu 25 dni od złożenia wniosku.

Mimo takich zachęt, w pierwszej połowie 2018 roku, na stosowanie Split Payment zdecydowało się 25% przedsiębiorców będących podatnikami podatku VAT. Zmienić się to może już w lipcu 2019 roku.

Obowiązkowy split payment, będzie dotyczył 152 pozycji, są to głównie produkty i usługi, szczególnie podatne na nadużycia związane z podatkiem VAT. Na liście znajdują się paliwa kopalne, produkty stalowe, części samochodowe, usługi budowlane, elektronika. Z pełną listą można się zapoznać na stronie: eur-lex.europa.eu

Jeżeli jeszcze nie dostosowałeś swojego systemu informatycznego do split payment, zapoznaj się z programem Hogart Split Payment. Nasze rozwiązania współpracują z większością systemów ERP, przygotowujemy też integracje na zamówienie.