fbpx

Podatek od „małpek” – webinar

3_featured_image

Mianem tytułowej „małpki” określa się napoje alkoholowe sprzedawane w butelkach o pojemności mniejszej, niż 300 ml. Od 1 stycznia br. sprzedaż wspomnianych produktów obciążona jest nową opłatą. Działanie ma związek z nowelizacją ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Kogo dotyczy podatek od małpek?

Podatek od małpek dotyczy przedsiębiorców posiadających zezwolenia na hurtowy obrót alkoholem. W praktyce tyczy się on zatem hurtowni zaopatrujących przedsiębiorcę prowadzącego sprzedaż detaliczną napoi alkoholowych do spożycia poza miejscem sprzedaży. Opisywanego podatku nie płacą zatem sprzedawcy alkoholu przeznaczonego do spożycia na miejscu, a więc np. puby, restauracje etc.

Wysokość podatku od małpek

Podatek od małpek wynosi 25 zł od 1 litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w butelce o pojemności mniejszej, niż 300 ml. Przykładowo: wysokość podatku od małpek za zakup alkoholu w butelce o pojemności od 200 ml wynosić będzie 2 zł.
Przedsiębiorcy zobowiązani są wnosić opisywany podatek za dane półrocze, do końca miesiąca następującego po zakończeniu półrocza (na rachunek urzędu skarbowego). Brak wniesionej opłaty w wyznaczonym terminie skutkować będzie sankcją w postaci dodatkowych opłat karnych.

Cel wprowadzenia nowego podatku

Jak zostało to wspomniane powyżej, podatek od małpek związany jest z nowelizacją ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Z danych udostępnionych przez Synergion wynika, iż do stycznia br. w Polsce sprzedawano ok. 3 mln tzw. małpek dziennie (w butelkach o pojemności 100 i 200 ml). Celem wprowadzenia jest m.in. ograniczenie produkcji oraz konsumpcji napojów alkoholowych. W związku z powyższym wpływy uzyskane przez skarb państwa z tytułu podatku od małpek trafiają do NFZ na edukację, profilaktykę oraz świadczenia w zakresie opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień, jak również do gmin.

Webinar „Podatek od małpek – zagadnienia prawne i informatyczne”

Skutkiem wprowadzenia podatku od małpek jest wzrost cen alkoholi sprzedawanych w butelkach o pojemności do 300 ml. Tymczasem w sklepach należących do jednej z sieci wprowadzono alkohol w butelkach o pojemności 350 ml. Czy w takim przypadku również naliczony zostanie podatek od małpek? Odpowiedzi na to i wiele innych pytań dotyczących podatku od małpek udzieli Jan Czerwiński – ekspert z zakresu podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego z kancelarii prawniczej Domański Zakrzewski Palinka sp. k. podczas webinaru „Podatek od małpek – zagadnienia prawne i informatyczne”, który odbędzie się już 30 kwietnia br. o godzinie 10.00. W części prawniczej webinaru uczestnicy dowiedzą się m.in. kto podlega opłacie, jakie są zasady naliczania opłaty, obowiązki sprawozdawcze oraz organy właściwe w sprawie opłaty i wykładni przepisów.

Rejestracja na webinar

Hogart Podatek od małpek

Program Hogart Podatek od małpek to aplikacja opracowana z myślą o nowym podatku. Rozwiązanie przeznaczone jest do kompleksowej obsługi procesu pobierania danych do kalkulacji podatku, weryfikacji poprawności wprowadzonych danych, ostatecznej kalkulacji podatku, generowania deklaracji, podpisu, wysyłki, pobierania UPO etc. Tym samym w znacznym stopniu ułatwia ono spełnienie wymagań ustawowych obowiązujących od 1 stycznia 2021 r. Program Hogart Podatek od małpek jest kompatybilny z następującymi programami ERP: SAP, INFOR SunSystems, JD Edwards, Infor SyteLine, Oracle, CDN XL, Exact Globe, iSCALA, Microsoft Dynamics, Simple, SoftLab, Teta, IFS, Baan, Asseco WAPRO Mag, Streamsoft Prestiż czy Comarch Optima.

Więcej informacji na temat programu Hogart Podatek od małpek uzyskasz z części techniczno – informatycznej webinara organizowanego 29 kwietnia br. o godzinie 10.00. Podczas wspomnianego spotkania online Jędrzej Jażdżyk – specjalista firmy Hogart wyjaśni m.in. jakie nowe kodyfikacje są potrzebne w systemie aby prawidłowo naliczyć i raportować podatek, co należy raportować (jakie dane) i wykona prezentację procesu aplikacji Hogart Podatek od małpek.