Biała lista podatników VAT to cyfrowy spis, który będzie prowadzony przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Zawiera on informacje na temat czynnych podatników VAT, podatników zwolnionych z VAT, niezarejestrowanych oraz wykreślonych lub przywróconych. Biała lista podatników VAT będzie obowiązywała od 1 września 2019.
Biała lista a należyta staranność podatnika VAT
W celu dochowania należytej staranności, podatnik podatku VAT powinien, przed dokonaniem transakcji, sprawdzić status swojego kontrahenta – czy jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. Sprawdzenie statusu kontrahenta, jako przesłanka dochowania należytej staranności, wynika z wydanej przez Ministerstwo Finansów „Metodyki w zakresie oceny dochowania należytej staranności przez nabywców towarów w transakcjach krajowych”. Metodyka to dokument skierowany do organów skarbowych, pomagający urzędnikom ocenić czy podatnik dochował należytej staranności w zakresie podatku VAT. Wśród kryteriów formalnych oceny dochowania należytej staranności, zarówno na etapie rozpoczęcia współpracy z kontrahentem, jak i w trakcie jej kontynuowania, znajduje się sprawdzenie statusu podatnika VAT. Więcej o należytej staranności.
Jednym z powodów stworzenia białej listy podatników jest chęć uszczelnienia systemu podatku od towarów i usług. Dlatego podatnicy zobligowani zostaną do każdorazowego sprawdzenia, czy numer rachunku bankowego kontrahenta zgadza się z danymi znajdującymi się na białej liście podatników.
W nowej bazie znajdziemy następujące dane o podatnikach VAT:
- Nazwę firmy lub imię i nazwisko
- Numer NIP (jeśli został on nadany)
- status podmiotu:
- niezarejestrowanego lub wykreślonego z rejestru
- zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, bądź zwolniony, w tym podmiotu, którego rejestracja została przywrócona
- Numer REGON (jeśli został on nadany)
- Numer PESEL (jeśli podmiot go posiada)
- Numer w KRS (jeśli został nadany)
- Adres siedziby (w przypadku podmiotu niebędącego osobą fizyczną)
- Adres stałego miejsca prowadzenia działalności albo adres miejsca zamieszkania, w przypadku nieposiadania stałego miejsca prowadzenia działalności ‒ w odniesieniu do osoby fizycznej;
- Imiona i nazwiska osób wchodzących w skład organu uprawnionego do reprezentowania podmiotu oraz ich numery NIP lub numery PESEL
- Imiona i nazwiska prokurentów oraz ich numery identyfikacji podatkowej, lub numery PESEL;
- Imię i nazwisko lub firmę (nazwę) wspólnika, oraz jego numer identyfikacji podatkowej lub numer PESEL;
- Daty rejestracji, odmowy rejestracji albo wykreślenia z rejestru oraz przywrócenia zarejestrowania jako podatnik VAT
- Podstawę prawną rejestracji, odmowy rejestracji albo wykreślenia z rejestru oraz przywrócenia zarejestrowania jako podatnik VAT
- Podstawę prawną odpowiednio odmowy rejestracji, wykreślenia z rejestru oraz przywrócenia zarejestrowania jako podatnika VAT;
- Numery rachunków rozliczeniowych wskazanych w zgłoszeniu identyfikacyjnym lub zgłoszeniu aktualizacyjnym i potwierdzonych przy wykorzystaniu STIR.
Dane w rejestrze, będą aktualizowane raz dziennie, w dni robocze. Informacje o podatnikach będą dostępne na wybrany dzień, za okres ostatnich pięciu lat.
Sankcje za niestosowanie białej listy
W sytuacji, gdy kwota należności przekraczająca 15 000 zł zostanie przelana na rachunek inny, niż ten widniejący na białej liście podatników, wówczas wydatek zostanie wyłączony z kosztów uzyskania przychodów.
Dodatkowo nabywca zostanie objęty odpowiedzialnością solidarną za zaległości podatkowe dostawcy. Odpowiedzialność solidarna będzie dotyczyła kwoty VAT przypadającej na daną transakcję.
Sankcje za niesprawdzenie kontrahenta, będą obowiązywały od 1 stycznia 2020 roku.
Jak uniknąć sankcji, z tytułu dokonania przelewu na niewłaściwy rachunek
W celu uniknięcia sankcji należy – w ciągu 3 dni od chwili wykonania błędnego przelewu – powiadomić o zaistniałej sytuacji naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla kontrahenta.
Ponadto zastosowanie do przelewu split payment, czyli metody podzielonej płatności, pozwala na uniknięcie negatywnych konsekwencji błędnego przelewu w postaci odpowiedzialności solidarnej..
Automatyzacja weryfikacji kontrahenta
Każdorazowa weryfikacja danych znajdujących się na białej liście podatników może okazać niezwykle kłopotliwa, zwłaszcza w przypadku przedsiębiorców dokonujących transakcji z wieloma podmiotami. Z tego względu, warto się wyposażyć w program Hogart Biała Lista. Nasz program powstał na bazie programu Hogart Czynny Podatnik VAT, który rozwijamy już od kilku lat. Program pobiera informacje zawarte w białej liście, a także inne, bardziej szczegółowe informacje na temat podatników. Więcej o programie można się dowiedzieć na stronie programu Hogart Biała Lista.